W internecie wprost roi się od diet odchudzających obiecujących szybki i skuteczny efekt. Mimo to wciąż zwiększa się liczba osób borykających się z nadwagą lub otyłością. Czy to oznacza, że nie podejmują one próby zmniejszenia swej wagi?
Warto zdać sobie sprawę z tego, że liczne diety cud nie zagwarantują nam długoterminowych efektów. W walce z nadwagą niezbędna jest cierpliwość i determinacja, której niestety bardzo często nam brakuje. Podejmując próbę redukcji masy ciała, należy wystrzegać się kilku podstawowych błędów, dowiedzmy się jakich.
Brak cierpliwości
Aby skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że uzyskanie oczekiwanych rezultatów wymaga od nas uzbrojenia się w sporą dawkę cierpliwości. Zbyt szybka utrata wagi to niemal gwarancja wystąpienia efektu jojo, czyli ekspresowego powrotu do pierwotnej masy ciała.
Pamiętajmy o tym, że nasza wytrwałość to klucz nie tylko do pięknej sylwetki, ale także zdrowia, dobrego samopoczucia i lepszej kondycji fizycznej. Tempo, w jakim powinniśmy tracić kilogramy to od pół kilograma do kilograma w ciągu tygodnia.
Stosowanie diet o niskiej różnorodności składników odżywczych
Chęć szybkiej utraty wagi sprawia, że sięgamy po diety opierające się jedynie na kilku niskokalorycznych składnikach. Niestety taki sposób odżywiania sprawia, że nie zapewniamy sobie odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. W efekcie nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
Długoterminowe stosowanie tak drastycznej diety może skutkować powstaniem nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu takich jak problemy z wydolnością narządów wewnętrznych. Po zakończeniu „procesu odchudzania” nie obejdzie się również bez wspomnianego już efektu jojo.
Nieregularne jedzenie
Gdy decydujemy się na ograniczenie dziennej porcji przyjmowanych kalorii, zazwyczaj rezygnujemy z jednego, a niekiedy nawet dwóch posiłków w ciągu dnia. W efekcie jemy bardzo rzadko, przez co często towarzyszy nam uczucie głodu.
Zdaniem specjalistów zrównoważona dieta wymaga od nas spożywania czterech lub pięciu niewielkich porcji w czasie dnia. Istotne jest również to, aby nasze posiłki odbywały się o stałych porach, mniej więcej co trzy, cztery godziny. Nie zapominajmy także o tym, by ostatni z naszych posiłków był lekki i zwierał możliwie najmniejszą ilość cukrów prostych.
Niewielka aktywność fizyczna
Zdrowa, zbilansowana dieta to aspekt kluczowy w walce z nadwagą. Należy jednak pamiętać o tym, że osiągnięcie pełnego sukcesu będzie możliwe dopiero wtedy, gdy połączymy ją z odpowiednią dawką aktywności fizycznej.
Regularne treningi wymodelują nasze ciało, jednocześnie przyśpieszając proces metabolizmu. Aktywność fizyczna pomoże nam również w pozbyciu się cellulitu, który jest problemem większości kobiet, nawet tych o szczupłej sylwetce.