Istnieje wiele powodów, dla których postanawiamy rozpocząć swą przygodę z bieganiem. Jedni z nas pragną poprawić kondycję fizyczną, inni chcą pozbyć się stresu związanego z codziennymi obowiązkami, bądź po prostu zadbać o swoje zdrowie. Istnieje także spora grupa osób, która uprawia jogging po to by schudnąć.
Zanim założymy na stopy swoje wygodne buty do biegania, warto zastanowić się jak powinien przebiegać proces naszego treningu. Niezwykle ważnymi aspektami są między innymi długość aktywności, a także towarzysząca jej dieta.
Jogging – rano, czy wieczorem?
Zdaję sobie sprawę jak ciężko jest poświęcić każdą minutę porannego wypoczynku w łóżku. Gdy się budzimy samo pójście do łazienki stanowi nie lada wyzwanie, nie mówiąc o wychodzeniu z domu. Ale to właśnie trening o wczesnych godzinach przyniesie nam najlepsze rezultaty. Dzieje się tak ze względu na nasz metabolizm, który w pierwszej połowie dnia działa zdecydowanie szybciej niż wieczorem.
Nie oznacza to jednak, że wieczorny trening jest pozbawiony sensu. Co prawda, zachodzące w organizmie procesy przemiany materii ulegają spowolnieniu, ale musimy pamiętać, że nawet taka aktywność jest o wiele cenniejsza od bezczynności.
Jak długo powinien trwać trening?
W tym miejscu należy wspomnieć o ogromnej zalecie joggingu - podczas biegu pracują mięśnie odpowiadające za najbardziej problematyczne obszary ciała. Dzięki czemu możemy zadbać o partie takie jak brzuch, uda i pośladki.
Aby spalić możliwie największą ilość tkanki tłuszczowej powinniśmy zdecydować się na minimum trzydziestominutowe treningi. Właśnie taki okres czasu jest potrzebny naszemu organizmowi do tego by zacząć w szybkim tempie spalać niechciane „wałeczki". Trenujmy przynajmniej trzy razy w tygodniu!
Odżywianie przed treningiem
Co warto zjeść przed treningiem? Najlepszą opcją są węglowodany, które ochronią nas przed zasłabnięciem i ewentualnym omdleniem. Pamiętajmy jednak o tym, że bieganie z pełnym żołądkiem nie należy do przyjemności. Z tego też względu przed wyruszeniem w „trasę” warto sięgnąć na przykład po banana, batona zbożowego lub lekką owsiankę. Jeśli potrzebny nam jest syty posiłek powinniśmy zjeść go minimum dwie godziny przed treningiem.
Nie możemy zapominać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zbyt mała ilość płynów w połączeniu z długotrwałym wysiłkiem fizycznym może prowadzić do niezwykle niebezpiecznego odwodnienia.