Wiele diet odchudzających opiera się na dostarczeniu naszemu organizmowi dużej ilości białka o obniżonej zawartości tłuszczu. Zgodnie z zasadami na których opierają się wspomniane menu, powinniśmy jednocześnie zrezygnować z części spożywanych węglowodanów. Czy zastosowanie się do tego typu zasad wpłynie pozytywnie na wygląd naszej sylwetki?
Białko, podobnie jak pozostałe składniki odżywcze, jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Opisywany składnik odżywczy dostarcza nam energii, oczyszcza z toksyn oraz pomaga w transporcie cennych substancji. Co więcej, to właśnie on stanowi główny materiał budulcowy naszego organizmu. Z tego też względu tak chętnie sięgają po nie osoby pragnące zwiększyć swoją masę mięśniową. Czy zatem możliwe jest to, by białko miało właściwości odchudzające i wspomagało redukcję tkanki tłuszczowej?
Białko a odchudzanie
Zdaniem specjalistów rezygnacja z części przyswajanych węglowodanów właśnie na rzecz białka, może mieć pozytywny wpływ na wygląd naszej sylwetki. Jak to możliwe? Produkty białkowe w porównaniu z tymi zawierającymi dużą ilość węglowodanów, są zdecydowanie dłużej przyswajane przez nasz organizm. Dzięki takiej właściwości odczuwamy sytość jeszcze przez kilka godzin po posiłku.
Pamiętajmy również o tym, że trawienie posiłku zmusza nasz organizm do swego rodzaju wysiłku, powodując tym samym utratę energii. To natomiast wiąże się ze spalaniem kalorii. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ograniczenie cukrów pozwala nam uniknąć nagłych, niepożądanych skoków poziomu glukozy we krwi.
Jednak stosując dietę bogatą w białko, warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. Nie zapominajmy o konieczności dostarczenia naszemu organizmowi pozostałych niezbędnych składników odżywczych. Jedynie takie postępowanie umożliwi nam prawidłowy rozwój oraz pozwoli zachować zdrowie.
Źródła białka
Jeśli planujemy skorzystać z dobrodziejstw diety białkowej, powinniśmy wiedzieć jaki rodzaj białka wybierać. Kluczowa w tym wypadku jest ilość tłuszczów nienasyconych w danym produkcie. Starajmy się sięgnąć po te niskotłuszczowe lub całkowicie odtłuszczone.
Podstawą naszego menu powinny być warzywa strączkowe, nabiał oraz chude mięso. W przypadku ostatniego z wymienionych typów produktów najlepiej sprawdzi się indyk oraz kurczak (zdecydujmy się tego z upraw ekologicznych). Duża zawartość białka cechuje także wołowinę. Tutaj jednak warto zachować szczególną uwagę i wybierać kawałki z możliwie najmniejszą ilością tłuszczu.