Otyłość, a także duża nadwaga, prowadzą do szeregu problemów zdrowotnych. Nie ulega wątpliwości, że w takich przypadkach walka ze zbędnymi kilogramami jest jedyną słuszną decyzją. Zapewne zdajemy sobie sprawę z tego, że osiągnięcie wyznaczonego celu będzie możliwe dopiero po zastosowaniu diety ograniczającej dzienną liczbę spożywanych kalorii. Lecz zmiana sposobu odżywiania to nie wszystko. Do swojego planu dnia warto wprowadzić również regularne treningi.
Wydawać by się mogło, że intensywna aktywność przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty od tej mniej wymagającej. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż otyłość wiąże się z wieloma ograniczeniami, również fizycznymi. Z tego też względu osoby, których waga zdecydowanie przekracza normę, nie mogą sobie pozwolić na aktywność typową dla większości z nas. Jak zatem powinny wyglądać ćwiczenia odpowiednie dla osób ze znaczącą nadwagą?
Otyłość - zagrożenia płynące z intensywnego wysiłku
Na początek należy zdać sobie sprawę z konsekwencji niewłaściwie dobranego treningu. Pamiętajmy o tym, że kościec osoby otyłej musi unieść bardzo dużą liczbę kilogramów, co stanowi dla niego ogromne wyzwanie. W niektórych przypadkach nasza waga na tyle wymknęła się spod kontroli, że trudność sprawia nam nawet zwykłe spacerowanie.
Niezbędne podczas ćwiczeń okaże się zachowanie szczególnej ostrożności. W przypadku jej braku możemy liczyć się z różnego rodzaju kontuzjami oraz bolesnymi nadwyrężeniami stawów oraz mięśni.
Dodatkowym utrudnieniem mogą okazać się problemy zdrowotne w postaci cukrzycy, miażdżycy, czy też nadciśnienia. Warto podkreślić, że wspomniane choroby niejednokrotnie są bezpośrednim skutkiem problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Tego typu dolegliwości zazwyczaj uniemożliwiają nam czynny udział w wielu dyscyplinach sportowych.
Pierwszy krok w walce z otyłością
Zagrożenia płynące ze zbyt intensywnej aktywności fizycznej nie powinny stanowić podstawy do całkowitej rezygnacji z ćwiczeń. Klasyczny trening musi stać się naszym celem, do którego będziemy dążyć powoli, lecz uparcie. Swoją przygodę z treningami warto rozpocząć od oceny stanu własnego zdrowia, a co za tym idzie możliwości swojego organizmu.
Naszym pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty. Dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, który najprawdopodobniej skieruje nas na niezbędne badania.
Trening kardio
Po konsultacji ze specjalistą i upewnieniu się, że umiarkowany wysiłek nie zagrozi naszemu zdrowiu, możemy „ruszać do boju”. Rozsądnym wyborem będzie trening typu kardio. Jego główną zaletą jest możliwość efektywnego spalania tkanki tłuszczowej oraz możliwość dopasowania tempa treningu do własnych możliwości.
Jakie dyscypliny są szczególnie polecane osobom otyłym? Podstawą powinien być marsz. Nawet półgodzinne spacery, o ile są regularne (3-4 razy w tygodniu), mogą przynieść zauważalne rezultaty. Jednak marsz to nie jedyna zalecana forma aktywności. Równie dobrze sprawdzi się pływanie, aqua aerobik, jazda na rowerze, a także ćwiczenia z wykorzystaniem urządzeń takich jak stepper lub orbitrek.