Intensywny wysiłek fizyczny to jedna z najczęstszych przyczyn powstania niedoboru elektrolitów w naszym organizmie. Utrata znacznej ilości jonów soli może prowadzić do szeregu przykrych konsekwencji. Na zaburzenia wynikające z niedoboru elektrolitów narażeni są nie tylko zawodowi sportowcy, ale również Ci z nas, którzy trenują dla własnej przyjemności. W jaki sposób możemy uchronić się przed ewentualnymi konsekwencjami opisywanego niedoboru?
Jony soli, zwane również elektrolitami, znajdują się w naszej krwi, osoczu oraz płynach tkankowych. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie impulsów nerwowych. Elektrolity odpowiadają również za utrzymanie napięcia w błonach komórkowych. Aby nasz organizm był w stanie prawidłowo funkcjonować, musimy zapewnić mu odpowiedni poziom jonów sodu, magnezu, potasu i wapnia. Sprawdźmy jak skutecznie zapobiegać utracie elektrolitów oraz, w jaki sposób należy postępować w przypadku wystąpienia niedoboru.
Objawy niedoboru elektrolitów
Charakterystyczne objawy występujące podczas niedoboru jonów soli to między innymi drżenie rąk, zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia. Osoby borykające się z przedstawionym problemem niejednokrotnie cierpią również na arytmię, czyli zaburzenia pracy serca. Problemem mogą być również mdłości, brak apetytu, zaparcia, bądź obrzęk kończyn dolnych.
Przyczyny utraty jonów soli
Przyczynami znacznego obniżenia poziomu elektrolitów w naszym organizmie są czynniki takie jak wzmożona aktywność fizyczna, wysoka temperatura powietrza, a także różnego rodzaju infekcje wirusowe. Częstym powodem utraty jonów soli jest również spożycie dużej ilości alkoholu.
Aby zapobiec przykrym konsekwencjom wynikającym z niedoboru elektrolitów, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. W trosce o nasze zdrowie unikajmy intensywnego wysiłku fizycznego podczas upałów. W tym wypadku, zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem okaże się trening w klimatyzowanej siłowni. Kwestią kluczową jest również nasza dieta. Zrezygnujmy z monotematycznych i bardzo rygorystycznych jadłospisów. Pamiętajmy, że regularna aktywność fizyczna zobowiązuje nas do dostarczenia naszemu organizmowi odpowiedniej dawki niezbędnych składników odżywczych. Zadbajmy zatem o zdrowe i właściwie zbilansowane menu.
Jak uzupełnić elektrolity?
W przypadku utraty dużej ilości elektrolitów powinniśmy, jak najszybciej uzupełnić powstały niedobór. W jaki sposób możemy to zrobić? Z pomocą przyjdą nam produkty spożywcze bogate w sód, potas, magnez oraz wapń. Sięgnijmy zatem po produkty, takie jak suszone morele, świeże pomidory, banany, migdały oraz pestki dyni.
Ogromne znaczenie w uzupełnieniu poziomu elektrolitów mają również spożywane przez nas napoje. Podstawowym źródłem płynów powinna być oczywiście woda mineralna. Wybierzmy tę o dużej zawartości cennych minerałów. Dobrym pomysłem będzie także sięgnięcie po napoje izotoniczne oraz bogaty w potas sok pomidorowy.